Foto: ANP

Foto: ANP

CDA steunt akkoord: vrij baan voor rechts kabinet

Alle 21 CDA-Kamerleden steunen de uitvoering van het regeerakkoord. Dat zei fractievoorzitter Maxime Verhagen dinsdag na afloop van het fractieberaad.

-
5 okt 2010 - 19:05

 

Daarmee is de weg open voor het minderheidskabinet van VVD en CDA, dat gedoogd zal worden door de PVV.

''Er zijn geen uitzonderingsposities, voor niemand'', zei Verhagen. Dus ook de dissidenten Ad Koppejan en Kathleen Ferrier blokkeren de komst van het kabinet Rutte-Verhagen niet langer.

Kritisch beoordelen

Wel zullen de elementen uit gedoogakkoord met de PVV kritisch beoordeeld worden, aldus Verhagen.

"Als we zien dat er maatregelen worden genomen of wetten worden aangenomen die niet uitgaan van de gelijkwaardigheid van mensen, dan zullen we nee stemmen", aldus Ferrier in een verklaring.

"Mijn bezwaren staan overeind. Die heb ik niet ingetrokken."

"We zijn ook niet de enigen met bezwaren", zo verklaart Koppejan. "We zullen het kabinet kritisch volgen en op hun daden beoordelen. Die ruimte is ons geboden gezien de uitspraak van het CDA- congres."

"Maar we maken dit kabinet mogelijk omdat een grote meerderheid van onze achterban heeft aangegeven dit kabinet te willen."

Op een lijn

Volgens CDA-partijvoorzitter Henk Bleker heeft het partijcongres afgelopen zaterdag heeft ervoor gezorgd dat de CDA-fractie weer op een lijn is gekomen.

Tijdens het partijcongres stemde 68 procent van de aanwezigen voor het uitvoeren van het regeer- en gedoogakkoord met VVD en PVV; 32 procent was tegen.

Bleker beschouwt de fractievergadering van dinsdag als ''een goed begin'' van het herstel van de eenheid binnen de partij. Volgens hem heeft de fractie begrip getoond voor de bezwaren bij de leden Kathleen Ferrier en Ad Koppejan, maar hebben die twee dat op hun beurt ook gedaan.

Daar zijn ''stevige gesprekken'' aan voorafgegaan, aldus Bleker. ''Maar niemand is geïntimideerd.''

Eindverslag

De fractievoorzitters Mark Rutte (VVD), Geert Wilders (PVV) en Maxime Verhagen (CDA) zijn met hun secondanten dinsdag aangeschoven bij informateur Ivo Opstelten om het definitieve standpunt van hun fracties over het regeer- en gedoogakkoord mee te delen.

Rutte zei dat hij naar Verhagen kwam luisteren. De fracties van VVD en PVV stemden vorige week woensdag snel en unaniem in met de bereikte akkoorden, de CDA-fractie deed dat pas deze dinsdagmiddag.

De verwachting is dat Opstelten na het gesprek snel zijn eindverslag aan koningin Beatrix aanbiedt. Die kan daarna Mark Rutte benoemen tot formateur. In die functie kan hij ministers en staatssecretarissen uitzoeken. (ANP)

 

Reageren

Geen berichten

Geen berichten in het gastenboek aangetroffen.

Uitgelicht

Uitgesproken op Twitter

Volg #UitgesprokenEO via Twitter!

Foto, ANP

Contact

Heeft u vragen of opmerkingen over het programma dan kunt u de...

Dit is de dag

Nieuws en actualiteiten vind je bij de EO ook op de radio bij Dit is...